close
رزرو آنلاین هتل
طبیعت

روستای دزک

جدید ترین مطالب
بخش بایگانی

برف امسال در دزک

یکشنبه 29 دي 1392

خدا رو شکر امسال برف خوبی توی دزک نشسته. امروز با دوستان کمی رفتیم تا پای کوه برف پیر. ارتفاع برف خوب بود. بعضی جاها شاید به 70 سانتیمتر یا بیشترم می رسید. بازار اسکی با تیوب هم این روزا روی تپه های دزک گرمه...

این دوتا عکس رو امروز گرفتم میزارم ببینین

 

 

 

 

 

امروز دوشنبه ششم ابان ماه 1392 هست. بعد از چند روز که باد و طوفان مهمان روستای دزک بود، بالاخره امروز باران پاییزی با شدت تندی در دزک شروع به باریدن گرفت. این رگبار های پاییزی کشاورزان دزک رو به زحمت انداخت و مجبورشون کرد محصولات کشاورزی خودشون رو سریعتر از خرمن ها جمع کنن و به خونه ببرن.

هوای دزک خیلی سرد شده که دلیل اصلیش شاید همین باد های سردی هست که می وزه ...

اخبار هواشناسی گفته که تا ظهر سه شنبه شاهد بارش رگبار پاییزی خواهیم بود

 

اینم چنتا عکس از امروز غروب ...

 

http://rozup.ir/up/dezaki/Pictures/paeiz92%20(1).jpg

 

http://rozup.ir/up/dezaki/Pictures/paeiz92%20(2).jpg

 

http://rozup.ir/up/dezaki/Pictures/paeiz92%20(3).jpg

 

کاریز یا قنات یا کهریز به راهی که در زیر زمین کنده شده تا آب از آن جریان یابد می‌گویند. کاریز کانالی است در عمق زمین برای ارتباط دادن رشته چاه هایی که از «مادر چاه» سرچشمه می‌گیردبه منظورهدایت آب به سطح زمین و مدیریّت آب برای کشاورزی و سایر مصارف. این کانال ممکن است تا رسیدن به سطح زمین هزارها متر به طول بیانجامد و سرانجام آب این کاریزها برای شرب و کشت و کار روی زمین می‌آیند که به این محل دهنه کاریز یا سر قنات می گویند.

در دزک از قدیم الایام برای رفع مصارف شرب، آبیاری باغ ها و زمین های زراعی قنات های متعددی ایجاد شده بود که یکی از قنات های باقی مانده که هنوز هم اب زلال و گوارایی دارد قنات رئیس است. در این پست از وبلاگمون تصاویری از این قنات رو که در قسمت شرقی روستا و در فاصله 2 کیلومتری مرکز روستا قرار دارد رو قرار دادم.

 

منتظر اطلاعات تکمیلی شما در این زمینه هستیم.

با تشکر از کاربر محترم وبلاگ shad70  که این تصاویر رو برای وبلاگ ما ارسال کردند.

 

 http://rozup.ir/up/dezaki/Pictures/sourk/n5813_ghanat1.png

ادامه مطلب

همزمان با هفته ی دولت پروژه های آبیاری تحت فشار در شهرهای دستنا، شلمزار و روستای دزک  به بهره برداری می رسد . 
 
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کیار بیدار  مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کیار از افتتاح چند طرح کشاورزی همزمان با هفته ی دولت در شهرستان کیار خبر داد . 
ولی پور عنوان کرد :همزمان با آغاز هفته دولت  پروژه های آبیاری تحت فشار در شلمزار با حجم عملیات ۵۰ هکتار و اعتباری بالغ بر ۱۷۵میلیون ریال و در دستنا با حجم عملیات ۱۰۰ هکتار با اعتباری بالغ بر ۳۵۰۰ میلیون ریال وپروژه روستای دزک با حجم عملیات ۸۰ هکتار با اعتباری بالغ بر ۲۸۰۰ میلیون ریال  افتتاح می گردد.
 
http://rozup.ir/up/dezaki/123/54%20(1).jpg

وی تاکید کرد: پیشرفت فیزیکی طرح آبیاری تحت فشار روستای قلعه تک با حجم عملیاتی ۲۲۰ هکتار و اعتباری بالغ بر ۸۵۰۰ میلیون ریال حدود ۸۰%می باشد.

 

 

http://rozup.ir/up/dezaki/123/54%20(2).jpg

 

تصاویر این مطلب از :هوشیار اسدی