close
رزرو آنلاین هتل
تاریخچه

روستای دزک

جدید ترین مطالب
بخش بایگانی

روستای تاریخی دزک

سه شنبه 07 شهريور 1391

سرزمین من... روستای دوست داشتنی و زیبایم... نفس کشیدن در هوایت لذت بخش ترین حسیست که دارم ...وقتی از تو دور می شوم ...هر لحظه آرزویم اینست که برگردم و پا بر خاک پاکت گذارم ... سرزمین سردار بزرگ...سرزمین قلعه ی سترگ... سرزمین کوچک و دوست داشتنی ام... به سفیدی برف پیرت و به زیبایی طبیعتت...به مهربانی مردمانت...به روزهای خوب کودکی ام در دیار عشق... در دزک پاک افتخار میکنم...

 

------------------------------------------------------------

----------------------------

http://8pic.ir/images/gx192wfn3wsvro653rg.jpgروستای دِزَك از توابع بخش كیار شهرستان شهر کرد در استان چهارمحال و بختیاری است که، با مختصات جغرافیایی 50 درجه و 57 دقیقه طول شرقی و 32 درجه و 5 دقیقه عرض شمالی، در 35 كیلومتری جنوب شرقی شهر كرد قرار دارد. این روستا از اطراف به كوه برف پیر و كوه تاپومحدود شده است. 
روستای دزک از سطح دریا 2230 متر ارتفاع دارد و آب و هوای آن معتدل و خشك است. بطوریکه در فصل‌های بهار و تابستان مطبوع و دلپذیر و در زمستان سرد و گزنده می­باشد. 
روسـتای دزك از روسـتاهای قـدیمی استان چهار محال و بختیاری است. این روستا در گذشته از اتراقگاه‌های خوانین عشایر بختیاری بوده است. قلعۀ دزك و حمام قدیمی آن از آثار تاریخی دوره قاجاری است.
مردم روستای دزك به زبان فارسی و با گویش فارسی دری سخن می‌گویند، مسلمان و پیرو مذهب‌ شیعه جعفری هستند... (بقیه در ادامه مطلب ...)

 

 

تصویر 1:  میدان ولی عصر( عج)

http://8pic.ir/images/atvuvc2k6ttfezf8lj2h.jpg

ادامه مطلب

http://8pic.ir/images/gx192wfn3wsvro653rg.jpgدر فایل ارائه شده سعی شده است قسمتی از کلمات و اصطلاحات رایج یا غیر رایج قدیمی گویش دزکی را ارائه دهیم. هدف آشنایی با گویش شیرین دزکی برای سایر هم وطنان عزیز است.

این لغات توسط وبلاگ سرزمین مادری گرد آوری و توسط ما بصورت یک فایل تدوین شده است.

دانلود این فایل با حجم کم در ادامه مطلب...

http://www.8pic.ir/images/aipfvbim6t8icfpb6e4t.jpg

ادامه مطلب

http://8pic.ir/images/gx192wfn3wsvro653rg.jpgسلام خدمت تمامی بازدید کنندگان گرامی مخصوصا کسانی که قصد بازدید از روستای تاریخی و زیبای دزک و قلعه ی تماشایی امیر مفخم رو دارن...

سعی کردم در قالب یک فایل کامل مجموعه ای جالب و متنوع از تصاویر جدید قلعه دزک رو برای دانلود رایگان تهیه کنم.

امید وارم این تصاویر زیبا انگیزه ی شما عزیزان را برای بازدید از این مکان دیدنی بسیار بیشتر کنه..

برای دانلود این فایل به ادامه ی مطلب بروید...

http://8pic.ir/images/lw8oxqhfa17qy6lz8m8w.jpg

ادامه مطلب